Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |

Plener kowalski w Swołowie
09 Sierpnia 2013
Plener kowalski w Swołowie 9-11.08.2013 r. ( piątek, sobota , niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00

Miejsce – kuźnia należąca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Drugi raz w Swołowie miłośnicy kowalstwa będą mogli oglądać przy pracy około 30 kowali z całej Polski zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Forum Kowalskie.
Przez 3 dni muzealna kuźnia stanie się najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć przywiezione przez nich wyroby kowalstwa artystycznego. Pokazom towarzyszyć będą stoiska rękodzielników. Posilić będzie można się w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem. Na zakończenie pleneru (niedziela), w ogrodzie Muzeum uruchomiony zostanie ruszt wykonany podczas pleneru, przez kowali. Zwiedzający będą mogli zakupić lokalne kiełbasy oraz kaszanki i własnoręcznie upiec na ruszcie. Gospoda serwować będzie piwo m.in. niefiltrowane jasne i ciemne.

Pracownicy Muzeum oraz kowale zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką kowalstwa. To jedna z nielicznych okazji w roku, gdzie w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Jest to także okazje do wspólnych spotkań i rozmów z uczestnikami pleneru.

Organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Forum Kowalskie.

plener_kowalski_2013.pdf 
Warsztaty zielarskie - koniec rekrutacji
02 Sierpnia 2013
W związku z wyczerpaniem limitu miejsc, rekrutacja na warsztaty zielarskie została zakończona.
Warsztaty zielarskie w Swołowie - rekrutacja
29 Lipca 2013
ZIOŁA W KUCHNI, LECZNICTWIE I KOSMETYCE - warsztaty zielarskie w Swołowie

MuzeumKultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w warsztatach zielarskich, które poprowadzi Hanna Świątkowska - Zielicha. Udział w tygodniowych warsztatach "Zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce" jest bezpłatny. Mamy 12 wolnych miejsc. Zasady rekrutacji w Regulaminie. Rekrutacja trwa do 4 sierpnia. Szczegóły na www.muzeum.swolowo.pl. Zapraszamy!

termin warsztatów: 7-14 sierpnia 2013 r. (8 godzin dziennie)
lokalizacja: Swołowo
koszt: organizator pokrywa koszt udziału uczestników
noclegi: organizator pokrywa koszty noclegów uczestników
wyżywienie: organizator pokrywa koszty całodniowego wyżywienia uczestników
uczestnicy: osoby prowadzące działalność agroturystyczną/ członkinie kół gospodyń wiejskich z gmin zrzeszonych w Partnerstwie Dorzecze Słupi
termin rekrutacji: 26 lipca - 4 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń)

Warsztaty zielarskie oraz "Pomorskie Święto Ziół" organizowane są w projekcie Tradycje zielarskie na Pomorzu. Zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce - organizacja warsztatów zielarskich oraz Pomorskiego Święta Ziół w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013.

Dziecięca Zagroda - najbliższe spotkanie już w niedzielę 28 lipca!
28 Lipca 2013
DZIECIĘCA ZAGRODA 2013
WYCZAROWANE Z WIKLINY, TKANINY, DREWNA I GLINY

Kolejne spotkanie już 28 lipca!
„Wyczarowane z gliny”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu „Dziecięca Zagroda”. Naszą wakacyjną przygodę z kulturą zakończymy opowieścią o glinie. O tym, co można z niej ulepić i jak się przy tym swobodnie ubrudzić pokażemy Wam już w najbliższą niedzielę. Będziemy wypełniać gliną ścianę domu, toczyć na kole garnki, czarować z garnuszka i lepić różne cacuszka. Jak co tydzień spotkanie rozpoczniemy wiejskim bajaniem na sianie. Tym razem będzie to opowieść o tym, jakie bogactwo może skrywać gliniany dzban…
Tegoroczną „Dziecięcą Zagrodę” zakończy występ Ani Brody, która zauroczy nas pięknym głosem, niezwykłymi pomysłami i zaczarowanymi opowieściami o wróżkach i bajkowych stworach.

Edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 15.30.
Zapraszamy do ogrodu Zagrody Albrechta w Swołowie!


PLAN DNIA:
11.30-12.00 „Czytanie na sianie” - „Bogactwo w glinianym dzbanie” baśń opowie JOLANTA NITKOWSKA-WĘGLARZ
12.00-12.45 „Wiejskie harce i wygibasy” poprowadzi Olga Hanowska
12.45-14.00 „Rzemieślnicze zawijasy - wyczarowane z gliny”- pokazy i warsztaty ceramiczne, toczenie naczyń na kole garncarskim, wypełnianie gliną ściany szkieletowego domu
12.45-14.00 „Plastyczne kombinacje” warsztaty wykonywania ekologicznych naczyń poprowadzi Przemek Laskowski,
zabawę z ciastoliną poprowadzi Olga Hanowska

14.00-14.45 „Wiejskie harce i wygibasy”, ciąg dalszy

15.00 – 15.50 koncert i warsztaty muzyczne dla dzieci „A ja nie chcę spać” poprowadzi ANIA BRODA - cymbalistka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtwórca Kapeli Brodów z którą nagrała 5 płyt. Jej ostatnia szósta autorska płyta "A ja nie chcę spać" inspirowana wierszami polskich poetów otrzymała główną nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011.
Jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach - muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodniej po jazz i muzyczne eksperymenty. .
Bierze udział w projektach teatralnych miedzy innymi z Teatrem Polski w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej
w Legnicy, Teatrem Lalek w Olsztynie .Tworzy muzykę do spektakli, prowadzi warsztaty wokalne. 
Współpracowała z Polskim Radiem PR2 i Telewizją . Wykonywała partie wokalne w widowisku "Pamiętam. Katyń 1940" L.U.C-a, na zamówienie Narodowego Centrum Kultury (2010). 
Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.
Koncerty Ani są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju - pełne magii instrumentów oraz 
czarodziejskiego białego głosu .
www.aniabroda.com 

Wstęp na imprezę 6 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

więcej informacji:
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
www.muzeum.swolowo.pl

Dziecięca Zagroda - najbliższe spotkanie już w niedzielę 21 lipca!
16 Lipca 2013
WYCZAROWANE Z WIKLINY, TKANINY, DREWNA I GLINY

Kolejne spotkanie już 21 lipca!
„Wyczarowane z drewna”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Dziecięca Zagroda”. Tym razem będzie to zaczarowana opowieść o klapiących kaczkach w laczkach, konikach na biegunach, latających ptakach i domach z drewna oraz o ich twórcach – rzeźbiarzach, stolarzach i cieślach. W najbliższą niedzielę przekonacie się o tym, że każdy smyk potrafi piłą, wiertłem, strugiem i pędzlem wyczarować kolorowego ptaka rozrabiaka... Spotkanie rozpoczynamy o 11.30 baśnią o czarodzieju, który przyjedzie do nas na drenianym koniku.

Edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 15.30.
Zapraszamy do ogrodu Zagrody Albrechta w Swołowie!

PLAN DNIA:
11.30-12.00 „Czytanie na sianie” - „ Konik na biegunach” baśń opowie JOLANTA NITKOWSKA-WĘGLARZ
12.00-12.45 „Wiejskie harce i wygibasy” poprowadzi Olga Hanowska
12.45-14.30 „Rzemieślnicze zawijasy - wyczarowane z drewna”- pokazy rzeźbiarskie, warsztaty stolarskie – wykonywanie drenianych zabawek, malowanie rzeźbionych ptaszków,pokaz budowania ściany ryglowej pomorskiego domu
13.45-14.30 „Wiejskie harce i wygibasy”, ciąg dalszy
14.30-15.30 „Plastyczne kombinacje” warsztaty wykonywania drewnianych kukiełek poprowadzi PRZEMYSŁAW LASKOWSKI


Wstęp na imprezę 6 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

więcej informacji:
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
www.muzeum.swolowo.pl
Prezydent Komorowski w Swołowie
16 Lipca 2013
16 lipca 2013 r. Muzuem Kultury Ludowej Pomorza gościło Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskego. Głowa państwa przybyła na zaproszenie starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza. Prezydent spotkał się z samorządowcami z regionu, a także pracownikami muzeum w Swołowie. Kameralne przyjęcie, na którym królowały regionalne przysmaki odbyło się w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta.

Autor fotografii: Zbyszek Wiśniewski
Dziecięca Zagroda - najbliższe spotkanie już w niedzielę 14 lipca!
14 Lipca 2013
„Wyczarowane z tkaniny”

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Dziecięca Zagroda”. Tym razem opowiemy o tym, jak utkać magiczny chodnik i prześcignąć na nim wiatr, o tym, gdzie swój początek ma nitka, jak rozczesać owcę i co można zrobić z jej włosów, a dużymi pieczątkami do tkanin ozdobimy babcine pranie. Spotkanie rozpocznie baśń o wodnicy zamieszkującej swołowski staw, która niezwykle kochała śpiew kobiet i potrafiła tkać przepiękne barwne tkaniny...

Edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami w każdą niedzielę lipca od 11.30 do 15.30. Zapraszamy do ogrodu Zagrody Albrechta w Swołowie!


PLAN DNIA:

11.30-12.00 „Czytanie na sianie” - „Podarunek wodnicy”baśń napisaną w oparciu o pomorskie podania i legendy opowie JOLANTA NITKOWSKA-WĘGLARZ - dziennikarka, publicystka, autorka książek popularyzujących historię Pomorza oraz baśni. Ma na swoim koncie 22 wydane książki, w tym 5 zbiorów baśni. Jej książki stały się inspiracją do kilkudziesięciu spektakli amatorskich oraz do nagrań baśni dla niewidomych.

12.00-13.30 spektakl „Cztery mile za piec” przedstawi TEATR WŁADCA LALEK. Teatr rodzinny założony przez Urszulę Szydlik-Zielonkę i Alberta Zielonkę, oparty na tradycji teatru lalkowego. Specjalizuje się w przedstawieniach adresowanych do dzieci, ale także dorosłych.

13.30-14.30 „Rzemieślnicze zawijasy - wyczarowane z tkaniny”- pokazy i warsztaty gręplowania wełny, przędzenia nici na kołowrotku, tkania kolorowych chodników, filcowania oraz drukowania klockami do tkanin poprowadzą rękodzielnicy oraz pracownicy muzeum w Swołowie – DOROTA WALOS, MAGDALENA LESIECKA, BOŻENA LEWUSZEWSKA, AGNIESZKA PIENKOS oraz BOŻENA BUDZEŃ

14.30-15.30 „Plastyczne kombinacje” warsztaty wykonywania szmacianych lalek poprowadzi PRZEMYSŁAW LASKOWSKI - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu, mitologii słowiańskiej.


Wstęp na imprezę 6 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

więcej informacji:
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
www.muzeum.swolowo.pl
16 lipca 2013 r. - muzeum czynne do godz. 15.
10 Lipca 2013
Szanowni turyści, 16 lipca br. (wtorek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie otwarte wyjątkowo do godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy!
Dziecięca Zagroda w Swołowie 2013 r.
07 Lipca 2013
DZIECIĘCA ZAGRODA 2013 – WYCZAROWANE Z WIKLINY, TKANINY, DREWNA I GLINY

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na edukacyjno-artystyczne spotkania
z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami w każdą niedzielę lipca
od 11.30 do 15.30.
Tegoroczna "Dziecięca Zagroda" to niezwykła opowieść o szmacianych lalach, drewnianych konikach, glinianych ptaszkach i o wyplatanych koszykach pełnych smakowitych niespodzianek. W naszym ogrodzie pełnym magicznych zabawek wspólnie będziemy czarować z wikliny, tkaniny, drewna i gliny. Lipowe patyki przemienimy w gadające ptaki, utkamy chodnik, na którym wzlecimy pod chmury, a w glinianym garnku ugotujemy zupę z marzeń wszystkich brykających dzieci. Do tego bukiet teatralnych min, 2 pęczki świeżego powietrza, 4 koziołki na sianie, garść baśniowych bzdur, 1 000 zagadek, szczypta muzyki i przepis na zaczarowane wakacje gotowy!
W każdą niedzielę lipca w godz. 11.30-15.30 zapraszamy wszystkich najmłodszych wraz z opiekunami na muzealne spotkania z rzemiosłem, rękodziełem, śpiewem, plastyką i teatrem w akompaniamencie tupotu rozbrykanych nóżek.
W razie niepogody spotkania odbywają się pod zadaszeniem.

07 LIPCA - WYCZAROWANE Z WIKLINY
Jaką tajemnicę skrywa wierzbowy patyk? Czy potrafi grać? Opowiemy o tym, jak przemienia się w płot, fujarkę, czy koszyk Czerwonego Kapturka pełen smakowitych niespodzianek.

14 LIPCA - WYCZAROWANE Z TKANINY
Czy tęcza farbuje włosy?  Gdzie zaczyna się i kończy nitka? jak utkać magiczny chodnik i prześcignąć wiatr? Czy kolory są smaczne? O tym wszystkim dowiesz się  tkając, gręplując, barwiąc i robiąc filcowe kuleczki z owczej wełny miękkiej jak cukrowa wata.

21 LIPCA - WYCZAROWANE Z DREWNA
Kto mieszka w drzewie? Czy konie żyją na biegunach? Opowieść o klapiących kaczkach w laczkach i domach z drewna oraz o ich twórcach - rzeźbiarzach, stolarzach i cieślach oraz o tym, że każdy smyk potrafi piłą, wiertłem i strugiem wyczarować swojego ptaka rozrabiaka.

28 LIPCA - WYCZAROWANE Z GLINY
Czy ziemia się lepi i co można z niej ulepić? O glinianych świergolaczkach, garnkach i okarynach. O tym, jak ulepić z gliny dom i swobodnie się przy tym ubrudzić.

Zapraszamy do ogrodu Zagrody Albrechta w Swołowie!
Wstęp na imprezę 6 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie
Warsztaty fotografii etnograficznej
05 Lipca 2013
WARSZTATY FOTOGRAFII ETNOGRAFICZNEJ
termin: 5-7 lipca
prowadząca: Klara Keler
koszt udziału: 50 zł

Fotografia etnograficzna jest nurtem szczególnie ciekawym, ze względu na to, że nie poddaje się łatwo zdefiniowaniu. Sytuuje się gdzieś pomiędzy fotografią dokumentalną i artystyczną. Z jednej strony bywa suchym, dążącym do obiektywizacji narzędziem antropologów, z drugiej wpisuje się wyraźnie w różne nurty estetyczne fotografii – takie jak reportaż, fotografia portretowa czy kreacyjna – i operuje jej środkami artystycznego wyrazu.

Zajęcia będą trwały trzy dni:

5 lipca
Na pierwszym spotkaniu opowiemy co nieco o fotografii dokumentalnej i przyjrzymy się miejscu fotografii etnograficznej w tym szerokim nurcie. Spróbujemy wskazać, co wyróżnia fotografię etnograficzną na tle jej większej siostry.
Podczas oglądania zdjęć polskich etnografów, etnologów i antropologów kultury spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie różne spojrzenia fotograficzne prezentują i co jest ich wspólnym mianownikiem? Czy fotografię etnograficzną może tworzyć tylko etnograf? Czy może ona być środkiem wypowiedzi równie subiektywnym jak tekst? Czy może być samodzielnym medium, czy powinien towarzyszyć jej komentarz?
Następnie omówimy zadania na dzień następny: wyjścia uczestników warsztatów w teren z aparatami. Rozdane i przedyskutowane zostaną tematy do wykonania.
Spotkanie zakończymy dyskusją na temat doświadczeń każdego z uczestników jako etnografa-fotografa w terenie. Wymienimy się relacjami i podejmiemy się prób odpowiedzi na pytania o to, jak fotografować obcych ludzi, w jaki sposób przekonać ich do współpracy przed aparatem, jak zbierać zgody na publikację zdjęć itd.

6 lipca
Przed wyjściem w teren spotkamy się, aby przypomnieć sobie podstawy obsługi aparatu fotograficznego. Omówimy sytuacje, które mogą nas spotkać w terenie i sposoby radzenia sobie w różnych warunkach – tak oświetleniowych, jak i społecznych. Będzie to czas na indywidualne konsultacje dla uczestników. Pozostały czas uczestniczy mogą wykorzystać na realizację zadanych tematów.

7 lipca
Na trzecim spotkaniu omówimy efekty zadań wykonanych przez każdego z uczestników w poprzednim dniu i zajmiemy się drugą praktyczną częścią warsztatów czyli pracą nad ułożeniem spójnej antropologicznej narracji ze zdjęć. Będziemy układać je w krótkie cykle, wybierając najciekawsze ujęcia i najbardziej punktujące kadry. Warsztaty zakończymy pokazem zdjęć wykonanych przez uczestników w czasie drugiego spotkania.

Prowadząca
Klara Keler; cztery lat temu zapoczątkowała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW Fotowarsztaty - zajęcia fotograficzne dla studentów, które koncentrowały się wokół zagadnień historii i estetyki dziedziny, w centrum uwagi stawiając fotografię człowieka w różnych jej odsłonach. Jest absolwentką warszawskiej etnologii, jak również kierunku fotografia w Akademii Fotografii w Warszawie i w Studio Sztuki. Zawodowo zajmuje się fotografią od 2007 roku, zbierając doświadczenia w takich dziedzinach jak portret i akt, fotografia jedzenia i produktu, reportaż okolicznościowy. Od kilku lat zajmuje się przede wszystkim fotografią portretową i glamour: http://www.facebook.com/fot.klara. Zbieram stare aparaty. Najbardziej lubię robić zdjęcia na czarno-białym filmie.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku