Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |

Ferie z muzyką w Swołowie
26 Stycznia 2015
Zapraszamy na zajęcia zimowe dla najmłodszych, które rozpoczną się krótkim teatrzykiem pacynkowym. Po teatrzyku odbędą się warsztaty muzyczno ruchowe dla najmłodszych. Są to zajęcia mające na celu pokazanie na czym dawniej grały dzieci. Zaprezentowanie prostych instrumentów ludowych: piszczałki leszczynowe, fujarki, klekotki, gliniane gwizdki…

W części praktycznej dzieci mają kontakt z muzyką graną na żywo. Mają okazję samodzielnie zagrać na wybranych instrumentach przy jednoczesnym przyswojeniu tradycyjnych melodii, rymowanek i rytmów obrzędowych. Uczą się zabaw tanecznych wykonywanych niegdyś bardzo często na Pomorzu i Kaszubach.

Po zajęciach dzieci odwiedzają zagrodę z owieczkami, a chętnych zapraszamy na drożdżówkę i herbatkę do Gospody pod Wesołym Pomorzaninem. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska i przejażdżek bryczką lub kulig.

Na zajęcia zimowe przyjmować będziemy grupy zorganizowane i osoby indywidualne po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem tel. 59 811 94 10

Teatrzyk + zabawy muzyczne: 6zł/os.
Bryczka: 3zł/os.

Ognisko, kiełbaski, drożdżówka, herbata:
Gospoda Pod Wesołym Pomorzaninem tel. 660-717-433
Informacja
16 Stycznia 2015
Informujemy, że dnia 16.01.2015 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne do godz. 12:00
Informacja
06 Stycznia 2015
Informujemy, że 6 stycznia 2015 roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne.
Informacja
24 Grudnia 2014
Informujemy, że w Wigilię Bożego Narodzenia - 24 grudnia 2014 roku oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt - 25 i 26 grudnia 2014 roku - Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie nieczynne, a 31 grudnia 2014 roku MKLP będzie otwarte w godz. 8:00-14:00
Jarmark Bożonarodzeniowy
14 Grudnia 2014
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 14 grudnia 2014 r.
od godz. 10:00 do godz. 16:00 na Jarmark Bożonarodzeniowy.

W tym roku dla gości jarmarku przygotowaliśmy targ rękodzielnictwa ludowego. W swołowskiej stodole artyści wystawią na sprzedaż świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę i dzieła ludowe.

Odbędą się warsztaty grudniowe: wykonywania tradycyjnych ozdób ze słomy, słomowych łańcuchów, robienia świec z wosku pszczelego oraz malowanie zimowych obrazów dla dzieci.
Warsztaty od godz. 12:00 odbywać się będą na piętrze budynku tkackiego. Podczas zajęć wyświetlane będą stare fotografie dawnych grup kolędniczych z terenów Pomorza.

W budynku z piecem chlebowym odbędzie się pokaz tradycyjnego wypieku ciasta piernikowego.

Również na nowej części muzealnej skosztować będziemy mieli okazję gorącego bigosu ze swołowskiego kotła, żurku, grochówki, pierogów z kapustą, grzybami i aromatycznego, grzanego wina. Na stół świąteczny zakupić będziemy mogli świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, wędzony schab, szynki i wędliny, kiełbasę swojską, rozgrzewające nalewki.

Na Zagrodzie nr 8 Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne przy zagrodzie z żywymi zwierzętami, gdzie cieszyć będą owieczki pomorskie z jagniętami. Swołowskie koniki przewiozą chętnych bryczką, a kiedy spadnie śnieg, na polanę wyjadą sanie i każdy odwiedzający będzie mógł czerpać radość z jazdy po białej Krainie w Kratę.
Dla głodnych Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem zaserwuje dania z gęsi pomorskiej, swojską kaczkę, pierogi z grzybami i kapustą oraz kartacze. U Gospodarza Izdebskiego będzie można złożyć zamówienie na świeżą rybę, potrawy wigilijne, ciasta i szopki piernikowe
(oraz pod nr tel. 660-717-433)

Tego grudniowego dnia rozstrzygnięta zostanie zimowa zabawa fotograficzna „Białe Swołowo”, w której udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy prześlą do nas swoje fotografie ze śnieżnej scenerii stolicy Krainy w Kratę. Na maile czekamy do 11.12.2014 r.
Najciekawsza fotografia wyświetlana będzie podczas targu rękodzielników na Jarmarku, a autor nagrodzony zostanie biletem wstępu dla całej rodziny (bilet rodzinny) do Muzeum Kulruty Ludowej Pomorza w Swołowie.

Będzie jak zwykle - lokalnie, smacznie, tradycyjnie!

Zapraszamy

plakat_boze_narodzenie_choinka_2014.pdf 
III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa
06 Grudnia 2014
Grupa Nieformalna przy G4 oraz Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku zaprasza na rajd rowerowy:

III Mikołajkowy Rajd Rowerowy ze Szprychą do Swołowa w ramach projektu Gimnazjaliści na rowery.

Partnerzy: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, Miasto Słupsk, APR "Ziemia Słupska", Gmina Kobylnica, Gminny Zespół Ekonomiczno - Administracyjno - Gospodarczy Szkół w Kobylnicy, Gmina Smołdzino, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, Zielone Serce Pomorza.
Sponsorzy: Extrawheel, Decathlon Słupsk, Kawisbike, Sklep rowerowy Mikołaj Zielant, Zdrowe Koła, Wellness Club.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny realizowanego poprzez zadanie „Pomorski aktywator społeczny - małe inicjatywy duże zmiany” finansowanego w ramach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.

Termin: 6.12.2014 r. (sobota)
Zapisy: http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu od godz. 9:30
Start: Słupsk, Plac Zwycięstwa, godz. 10:00

Program:
– przejazd rowerami Swołowa:
× Muzeum Kultury Ludowej Pomorza:
- godz. 11:30 - warsztaty zielarskie (płatne 10 zł):*
- 13:00 uroczysty obiad (pierwszych 50 zarejestrowanych osób, rejestracja do 1 grudnia 2014 r.)
- losowanie Mikołajkowych nagród (wszyscy zarejestrowani uczestnicy)
- konkursy z nagrodami - najciekawszy strój św. Mikołaja oraz Śnieżynki
– zakończenie rajdu godz. 16:00 (może ulec zmianie)

* osoby nie biorące udziału w zajęciach edukacyjnych - „Sekrety ziół” – warsztaty zielarskie, czekają przed muzeum, ponieważ wstęp na teren muzeum jest płatny. Czas zajęć ok 1,5 h

Prosimy o zabranie strojów okolicznościowych oraz o zabranie słodyczy, które będziemy rozdawać dzieciom na trasie rajdu.

Podgląd listy zarejestrowanych uczestników: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZM_n0EkFeelFfI4vTr111PRbWv5hNnhKIkB0wFxQGWE/edit?pli=1#gid=163380039

Wypożyczanie rowerów - Zdrowe Koła: tel. 603 548 994, 606 891 668

Informacje dla uczestników:

1. Poziom trudności – dla początkujących ok. 30 km.
2. Szczegóły rajdu – http://www.rpswiat.pl/
3. Zabieramy odzież przeciwdeszczową oraz swój prowiant.
4. Biorąc udział zobowiązujesz się przestrzegać regulaminu rajdów
rowerowych, dostępnego na stronie http://www.rpswiat.pl/
5. Należy sprawdzić stan techniczny roweru oraz niezbędne wyposażenie.
6. Rejestracja uczestników – http://goo.gl/forms/BbdEYmVLnT oraz w dniu rajdu.
× dla zarejestrowanych pierwszych 10 osób pamiątkowe magnesy
7. Stowarzyszenie nie pobiera opłat za organizowanie rajdu rowerowego.
8. Ubezpieczenie od NNW – Członkowie STR Szprycha.
9. Członkowie STR Szprycha zabierają koszulki firmowe (Ci którzy już posiadają)
10. Plakat imprezy: http://www.rpswiat.pl/rss/MIKOLAJKI_2014.jpg

--
Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej "Szprycha" w Słupsku
www.rpswiat.pl
str@rpswiat.pl
www.facebook.com/STR.Szprycha
Grudniowa zabawa fotograficzna "Białe Swołowo"
05 Grudnia 2014
Wszystkich, którzy chętnie odwiedzają nas nie tylko latem, zapraszamy do grudniowej zabawy fotograficznej „Białe Swołowo”.

Przesyłajcie fotografie z zimowej scenerii Swołowa na adres:
malgorzata.szczudlo@muzeum.slupsk.pl do dnia 11.12.2014 r.

Wybrana fotografia trafi na ścianę Jarmarku Grudniowego, dn. 14.12.2014 r., podczas targu rękodzielników, a autor zdjęcia nagrodzony zostanie darmowym biletem wstępu do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie dla całej rodziny (bilet rodzinny)!

Przesyłając zdjęcia, autor zgadza się jednocześnie na wykorzystywanie ich przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w celach promocyjnych, zamieszczania na stronach internetowych, facebook'u oraz ewentualnych wystawach muzealnych.
Informacja
04 Listopada 2014
Informujemy, że w środę 12 listopada Muzeum będzie nieczynne.
Gęsina w Swołowie!
31 Października 2014
Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina bije się gęsi. I choć pomorski szlachcic Andreas Puttkamer zwykła mawiać: „A co tam jedna gęś – tylko udko i pierś”, okazuje się, że mięso gęsie ma nie tylko duże walory smakowe, ale również zdrowotne:
– Mięso gęsie jest mięsem drobnowłóknistym, łatwo strawnym, a do tego jest bardzo odżywcze. Tłuszcz gęsi jest dużo zdrowszy od wieprzowego, bo ma wyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – zachwala gęsinę Karolina Lewandowska, specjalistka ds. chowu w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – O walorach smakowych trzeba przekonać się na miejscu w Swołowie.
Podczas imprezy, która odbędzie się od 8 do 11 listopada (sobota-wtorek), będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, zupy na gęsinie oraz domowe przetwory, które powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Targ produktów wiejskich tradycyjnie już („Gęsina „ w Swołowie organizowana jest już po raz siódmy) odbędzie się w ogrodzie Zagrody Albrechta. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 30 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Biesiada odbędzie się pod namiotami. W tym samym czasie, w drugiej części Muzeum (Zagroda nr 15), odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza i warsztaty tkackie (stodoła tkacka, godz. 12.30-15.30). Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni i pokazy gotowania na kuchni kaflowej, które poprowadzą lokalni restauratorzy. W tym roku swołowska „Gęsina” potrwa aż cztery dni. – Liczymy na to, że uda się w ten sposób choć trochę rozładować tłok w tej urokliwej pomorskiej wiosce. Rok temu w ciągu trzech dni odwiedziło nas blisko 5 tys. smakoszy – tłumaczy Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”. Szczegółowy program imprezy na www.swolowo.pl.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rajd rowerowy i Aktywne Forum Turystyki
12 Października 2014
Zapraszamy na Rajd rowerowy „Ze Szprychą po Gminie Słupsk”.

Rajd połączony zostanie z uroczystym otwarciem ścieżek rowerowych, które w ostatnim czasie zostały oddane do użytku w Gminie Słupsk. Trasa rajdu - wyjazd rowerowy ze Słupska (Plac Zwycięstwa) przez Bierkowo (stacyjka) - Bruskowo Wlk - Wielichowo - Szlak Pierścień Gryfitów do Krzemienicy - Swołowo.

W Swołowie na rowerzystów będzie czekał ciepły poczęstunek, a także liczne atrakcje : przejazdy bryczką, instruktaż: nordic walking, nordic skating oraz konkursy przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Szprycha.

Wyjazd: niedziela 12 października, godz. 10.00 - Plac Zwycięstwa. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów 2 kółek.

ZAPRASZAMY
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku