Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |

Dziecięca Zagroda: zapraszamy na Kogel Mogel
05 Lipca 2015
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy. Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

Dzieci gotują – dorośli smakują!

Przed nami najbliższa niedziela – 5 lipca „KOGEL MOGEL”, czyli kulinarna przygoda z mlekiem i jajkami.

11.30 – 12.30 „BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Co było pierwsze - kura, czy jajko? Z czego powstał świat? I czym tak naprawdę zajmują się czarownice? Opowieści i pieśni z tradycji polskiej - o tym co pyszne i co magiczne - o jajkach i o mleku.... opowiedzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Małgorzata Litwinowicz-Droździel współdziałające ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O.
„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Opowiemy o tym, czy kury mają zielone nóżki, czy śmietana lubi być kołysana, skąd się bierze masło i kto zrobił dziury w serze.
„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę mleczną pod słońcem, a na deser wyczarujemy kociołek tego, co dzieci i dorośli uwielbiają najbardziej - zdradzimy tajemnicę, jak samemu przyrządzić przepyszną czekoladę. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi artysta kucharz Albert Zielonka z Teatru Władca lalek.
Palce lizać!
SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów oswoić zwierzaka. Może to będzie krowa, a może jakiś zwierz, co przyczłapał z lasu i zagląda do wiejskiej zagrody? Duże, przestrzenne, kolorowe, prawie jak żywe.. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.
TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.
ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…


WYKONAWCY:
Katarzyna Jackowska-Enemuo - z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury, z natury – nomada. Śpiewaczka, akordeonistka, opowiadaczka historii, instruktorka śpiewu i tańca tradycyjnego. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki, szczególnie cygańskie, sefardyjskie, hiszpańskie. Współzałożycielka, wokalistka i liderka Kapeli Jazgodki, grającej muzykę etniczną z różnych stron Europy oraz muzykę inspirowaną folkiem, wspólzałożycielka formacji Bocadorada. Jako wokalistka współpracuje ze Scholą Węgajty. Współautorka plenerowych spektakli teatralnych „Domograj” i „Anda!”. Uczestniczka wielu inny przedsięwzięć teatralnych, m.ni. we współpracy z Teatrem A3, Teatrem Węgajty, Teatrem Kimbri (Dania). Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).
Od 2008 roku zajmuje się sztuką opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O). Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie („Opowieści z Cygańskiego Kapelusza” w 2011, „Kubek do Nalewania” Snów w 2012), z cyklem programów dla dzieci w ramach „Spotkań Opowiadaczy Słowodaję”
w Lublinie, w ramach festiwalu Una Semana de Cuento w Poznaniu, na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Beyond the Borders" w Walii, Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania "Raccontamiunastoria" w Rzymie, a także m.in. w Turcji.
www.parparusza.wordpress.com
www.jazgodki.pl

Małgorzata Litwinowicz-Droździel – zajmuje się sztuką opowiadania od dekady. Związana ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. – pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działającym od 1997 roku. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Na swym koncie mają liczne przedsięwzięcia i projekty ogólnopolskie.
Małgorzata Litwinowicz- Droździel jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” oraz realizatorką wielu widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli Chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej, lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury i IKP UW, autorka książki „O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego”(Universitas, Kraków 2008).
www.festiwalopowiadania.org
www.studnia.org

Albert Zielonka – animator kultury, współtwórca „Teatru Władca Lalek” działającego od 1997 roku w Słupsku, miłośnik tradycyjnych smaków oraz kuchni regionalnej, kucharz pasjonat, konferansjer. Współrealizator wielu spektakli, projektów teatralnych, programów estradowych oraz plenerowych pokazów kulinarnych o zabarwieniu teatralnym.
www.twlalek.pl

Przemysław Laskowski - plastyk, aktor, scenarzysta i scenograf widowisk teatralnych, wieloletni aktor Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" oraz Teatru Władca Lalek. Miłośnik sztuki ludowej, art-recyklingu i techniki aplikacji patchworkowej. Umiejętnie łączy umiejętności oraz zainteresowania ekologią i sztuką tworząc liczne, niekonwencjonalne warsztaty sztuki dla dzieci z wykorzystaniem surowców wtórnych takich jak: opakowania po żywności, karton, gazety, stare tkaniny itp.
Animator kultury, realizator terapii artystycznej w słupskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pasjonat mitologii słowiańskiej – ma na swoim koncie kilka scenariuszy spektakli i widowisk teatralnych odwołujących się do baśni, podań i mitologii słowiańskiej, które doczekały się realizacji przez regionalne grupy teatralne, między innymi w Teatrze Rondo w Słupsku.

Dziecięca Zagroda
04 Lipca 2015
DZIECIĘCA ZAGRODA
czyli
KOCIOŁ MUZEALNEJ ZUPY

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będziemy smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotujemy.
Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą nas w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.
Podążaj za zapachem i przyjedź do Swołowa na kocioł muzealnej zupy!

05 lipca KOGEL MOGEL
12 lipca WARZYWA W KRATĘ
19 lipca DRZEWO ŻYCIA
26 lipca NIEZŁE ZIÓŁKA

Przed nami w każdą niedzielę 11.30-16.30.:

„BAJANIE NA SIANIE” - widowisko narracyjne - bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Opowieści o mleku, jajkach i magicznych ziołach sprawią, że zasmakujemy legend i bajek z bliższych i dalszych zakątków Europy.

„WIEM, CO JEM” – uchylimy pokrywkę od muzealnego kotła z zupą i zastanowimy się, co dawniej jadano na wsi. Skąd się bierze masło, czy kury mają zielone nóżki, czy topinambur to jakiś potwór i dlaczego szparagi mieszkają pod ziemią? Zagadki i zabawy wprowadzą nas w świat przedziwnych zapomnianych przedmiotów oraz warzyw i zbóż, których już prawie nigdzie nie ma. Wypielimy grządki w przydomowym ogródku, wymłócimy zboże, poszukamy jajek w kurniku i jabłek… w stogu siana.

„GOTOWANIE, SMAKOWANIE” – czyli dzieci gotują - dorośli smakują! Zakasujemy rękawy i pichcimy najlepszą zupę pod słońcem. Wyrywamy z grządek, obieramy, siekamy, przyprawiamy, mieszamy, a wszystko to pod okiem mistrza kucharza. Palce lizać!

SZTUCZKI ZE SZTUKĄ– czyli jak z niepotrzebnych kartonów, pudeł, gazet, szmatek, starych opakowań wyczarować ogromne tekturowe dynie, gruszki, kabaczki, pachnące ziołami laleczki i wiele innych pomysłowych zabawek.

TROPEM MUZEALNEGO ŁASUCHA – gra terenowa i planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Pomoże nam w tym zagadkowa mapa muzeum.

BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW – jak każdego roku czekają na nas łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku nabędziemy dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

ZIELONY KRAM – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

Zapraszamy!
www.muzeum.swolowo.pl
www.zagrodadziecieca.blogspot.com
Opisy Imprez 2015 r.
30 Czerwca 2015
DZIECIĘCE ZAGRODY 5,12,19 i 26 lipca
W każdą niedzielę lipca, w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta, odbywają się edukacyjno-artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, śpiewem i wiejskimi zabawami. Tegoroczne spotkania to temat kulinaria. W pierwszą niedzielę lipca nabiałowo, o jedzeniu pozyskiwanym od wiejskich zwierzątek, druga opowie nam historię garnka pełnego warzyw, trzecia kosz owoców, a ostatnia zioła i zboża. Cały dzień warsztatów przeplatają zawsze spektakle, baśnie, podania, gry i zabawy plenerowe.

PLENER KOWALSKI 7-9 sierpnia
Przez trzy dni muzealna kuźnia będzie najgorętszym miejscem na Pomorzu. Na plener kowalski do Swołowa zjedzie bowiem kilkudziesięciu kowali z całego kraju, by kuć żelazo póki gorące!

POMORSKIE ŚWIĘTO ZIÓŁ 15 sierpnia
15 sierpnia to w kalendarzu ludowym święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji zapraszamy na całodniowy festyn ziołowy. W programie imprezy: Msza Święta ze święceniem ziół, bukietów i wianków, a także jarmark ziołowy. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, pachnące kwiaty, miody, warzywa i owoce prosto od rolników oraz działkowców.

BABIE LATO i ŚWIĘTO MIODU 5 września
Podczas imprezy rozegrany zostanie VIII Konkurs na Pomorską Nalewkę. Tradycją imprezy jest wspólna degustacja konkursowych napitków przy akompaniamencie folkowych kapel. W tym roku Babie Lato będzie połączone ze Świętem Miodu.
W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
• piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego
Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki),
• prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
• możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich,
• wystawa sprzętów pszczelarskich,
• prezentacja pasiek,
• stoiska firm związanych z pszczelarstwem, m.in. sklepu pszczelarskiego „ Maja”,
• sprzedaż nowej encyklopedii pszczelarskiej, z wpisem autora wydania prof. dr hab. Jerzego Wilde

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 13 Września
Przywitają Państwa bogato zastawione stoły kół gospodyń wiejskich.
Tego dnia przewidujemy wiele atrakcji i występów.
Msza Święta w Kościele Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Podczas mszy usłyszymy chór „Pasjonata” z Siemianic. Bezpośrednio po Mszy św. zostaną poświęcone ustawione przed kościołem wszystkie chleby i wieńce dożynkowe.
Zapraszamy do korowodu dożynkowego spod kościoła na plac dożynkowy.
Tego dnia usłyszeć będziemy mogli występ Orkiestry Dętej z Darłowa, zespół Bierkowianki

IMPREZA „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” 7-8 i 11 listopada
w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej biło się i spożywało gęsi na Pomorzu.
Menu:
gęś pieczona
półgęski wędzone
pierogi z gęsiną
żołądki gęsie
pasztety
galarety
gęsi smalec
brukwianka na gęsinie
– to tylko wybrane smakołyki, których będzie można spróbować na jednym z kilkudziesięciu stoisk z potrawami.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 20 grudnia
Jak co roku odbędzie się Msza Św. z pieśniami adwentowymi w swołowskim kościółku, a w Muzeum: stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem. Stoiska z rękodziełami ludowymi, ozdoby świąteczne, stroiki, prezentacja dawnych tradycji kolędniczych, zwierzyniec betlejemski. Lokalnie, i pysznie!

ZAPRASZAMY!
"VI Szparagowe Święto"
07 Czerwca 2015
Muzuem Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na imprezę plenerową "VI Szparagowe Święto", która odbędzie się w niedzielę 7 czerwca 2015 roku, w godz. 10-16.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja szparagów - warzywa, które dawiej było powszechnie wykorzystywane w kuchni na Pomorzu, a zapomnianego w ostatnich latach.

W programie imprezy:
- tradycyjne potrawy ze szparagów,
- kKonkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe,
- występy kapel i zespołów muzycnych,

Dania ze szparagów serwować będzie także Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem.

Regulamin konkursu na najsmaczniejsze szparagowe danie do pobrania (poniżej).

regulamin_Szparagi_2015.doc 
Dzień Dziecka w Swołowie 31 maja 2015 r.
31 Maja 2015
Zapraszamy wszystkie dzieci do bajkowego sadu w Swołowie!

Dzień Dziecka 31 maja 2015 r. to okazja do przeżycia wielu cennych atrakcji jakie muzeum w Swołowie przygotowało na ten wyjątkowy dla Was dzień. Takiej imprezy jeszcze nie było!

Zapraszamy wszystkie dzieci do bajkowego sadu w Swołowie!

Cały dzień pełen wrażeń!
Od godz. 10:00 lepimy wiejskie zwierzątka w masie solnej, zrobimy kwiaty z bibuły do pochodu Pani Wiosny, pomalujemy Wasze buzie i pościgamy się w workach.
Zaczarowany Strach Na Wróble zabierze Was do krainy magii! Będziemy z nim chodzić po linie między drzewami bajkowego sadu, bawić się z chustami, puszczać wielkie bańki mydlane, grać w stare i nowe zabawy podwórkowe, ganiać się po ogrodzie, skakać przez gumę, skakankę, szaleć do upadłego. Będzie okazja zagrać w wielkoformatową grę planszową o 4 porach roku w wiejskiej zagrodzie, na polanie odbędą się przejażdżki konne, a w stodole zagramy spektakl na sianie: ”O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”. Sala tkacka zaprosi na dywaniki na mini krosnach.
Popełzamy w gąsienniczych tunelach i zagramy na bębnach djembe! Specjalnie dla Was warsztaty gry na tym instrumencie. Pomuzykujemy, potańczymy, pohałasujemy!
Wystroimy Panią Wiosnę w kwiecistą sukienkę i przejdziemy w pochodzie dookoła wsi. Zawita do nas kolorowy szczudlarz rozdający zwierzakowe balony, skosztujemy waty cukrowej, racuchów swołowskich i wielu słodkich specjałów przygotowanych przez Gospodę pod Wesołym Pomorzaninem. Atmosfera będzie piknikowa, więc polecamy zabrać ze sobą kocyk na trawę.
Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami w godz. 10:00-16:00.
Wstęp dla dzieci poniżej 7 roku życia za darmo! Dla starszych dzieci 6zł.
W cenie wstępu wszystkie warsztaty, gry, zabawy, balony, lizaki za darmo.
Naprawdę warto!

PROGRAM
Dzień Dziecka 31maja 2015 r.

10:00 Warsztaty z masy solnej „Wiejskie Zwierzaki”
Zabawy ze Strachem na Wróble (chusta klanzy, gry, wyścigi)
Wielkoformatowa gra „Rytm Ziemi, Rytm Zagrody”

11:00 Teatrzyk pacynkowy na sianie „O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”
Zaczarowany Szczudlarz robiacy i rozdający zwierzakowe balony

11:30 Występ chóru dziecięcego z Potęgowa
Zabawy ze Strachem na Wróble (zabawy z chustkami, gry, wyscigi)
Malowanie twarzy dzieciom

12:00 Warsztaty „Bibułowe Kwiaty” (do pochodu Pani Wiosny)
Stare i nowe zabawy podwórkowe ze Strachem na Wróble

13:00 Malowanie rączkami wielkiej sukni Pani Wiosny (do pochodu)
Chodzenie po linie między drzewami bajkowego sadu

14:00 Zabawy muzyczne z bębami djembe
Zajęcia muzycznio-ruchowe, zabawy, wyścigi, zabawy ze Strachem na Wróble
Teatrzyk pacynkowy na sianie „O Gęsiareczce Kasieni i Panience Wiosence”

15:00 Pochód Pani Wiosny na szczudłach z Zaczarowanym Szczudlarzem przez wieś
Zajęcia muzycznio-ruchowe, zabawy, wyścigi, zabawy ze Strachem na Wróble


Ponad to przez cały dzień szczudlarze rozdający lizaki i balony, przejażdżki konne, dywaniki na mini krosnach na sali tkackiej; szereg gier i zabaw: wyścigi w skokach w worku, zabawa w „liski” oraz „gąski, gąski do domu”, bieg dwóch nóg, bieg z jajkiem, dzikie harce, baba jaga patrzy, krowa, piłka parzy, skoki przez skakankę, pyszne smakołyki w Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem


wszystkie koła do Swołowa!
09 Maja 2015
Drodzy cykliści!!!

Już w sobotę 9 maja zapraszamy na kolejną wiejską masę krytyczną WKOŁO SWOŁOWO!

W Swołowie spotkamy się w samo południe. Zaczniemy od wiejskiej masy krytycznej, czyli wspólnego przejazdu wszystkich rowerzystów wokół Swołowa - przejazd owalnicą zajmie nam blisko kwadrans.

Później zapraszamy na ognisko i talerz ciepłej zupy (w cenie biletu), a także konkursy rowerowe i dobrą zabawę. Do wygrania mamy dwa piękne rowery firmy Romet: czerwoną damkę w stylu retro i legendarny Wigry 3 po fabrycznym liftingu.

Nie zabraknie oczywiście akcentów muzealnych. Przygotowaliśmy bowiem dwie wystawy. Zaprezentujemy kolekcję starych dzwonków rowerowych ze zbiorów pana Mariana Kwaśnego (kolekcjoner sam opowie o swojej pasji). Są wśród nich prawdziwe perełki, m.in. stary dzwonek odlany we francuskiej miejscowości Roubaix (w Roubaix kończy się jeden z najstarszych i najsłynniejszych wyścigów klasycznych na świecie - Paryż-Rubaix, zwany "piekłem północy").

Dodatkowo STR Szprycha zaprezentuje zdjęcia z wyprawy rowerowej do Włoch (prelekcję wygłosi Wojtek Kleban).

Szczegółowy program:
godz. 12:00 - wiejska masa krytyczna, a potem ognisko i biesiada w ogrodzie na Zagrodzie Albrechta
godz. 13:00 - otwarcie wystawy starych dzwonków rowerowych (stodoła, zagroda nr 15)
godz. 13:30 - otwarcie wystawy zdjęć i prelekcja "Ciao Italia ze Szprychą 2014" (stodoła, zagroda nr 15)
godz. 15:00 - rozstrzygnięcie konkursów i odbiór nagród (ogród, Zagroda Albrechta)

W tym roku Muzeum organizuje imprezę wspólnie z STR Szprycha i Gminą Wiejską Słupsk (w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich). Wsparcia udzielili nam: sklep rowerowy Kawis Bike i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku.

Piknik rowerowy potrwa do godz. 16. Wjazd w cenie 6 zł. * każdy cyklista otrzyma talerz ciepłej zupy i mapkę szlaków rowerowych w regionieDni Otwarte Funduszy Europejskich w Swołowie
07 Maja 2015
Już po raz drugi zapraszamy do udziału w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Z tej okazji, w czwartek 7 maja będzie można zwiedzać bezpłatnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Dni Otwarte to doskonała okazja, żeby lepiej poznać projekty, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Zapraszamy do Swołowa!
Przejażdżki Kraina w Kratę
30 Kwietnia 2015
Zapraszamy do Swołowa na przejażdżki w siodle i wyprawy wozem lub bryczką po Krainie w Kratę.

Cennik:

Przejażdżki w siodle 4zł/ os. (20os. - 1h)
Przejażdżki na polanie wozem 20min/ 3zł/os. lub bryczką 20min/ 5zł/os.
Wyprawa do lasu wozem 1h/ 7zł/os. lub bryczką 1h/ 15zł/os.
Wyprawa do lasu wozem 2h/ 10zł/os. lub bryczką 2h/ 20zł/os.
Wóz ok. 12 osób na 1 raz
Bryczka z miękkim obiciem ok. 4 osoby na 1 raz
Rezerwacja Muzeum Kultury Ludowej Pomorza tel. 785993597

Biesiady:

Ognisko (kiełbaski, bułki, sosy) 10zł/os.
z dodatkową herbatą, kawą, drożdżówką 15zł/os. lub ziemniaki z parownika 1zł/os.
Rezerwacja Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem tel. 660717433
III Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną - WYNIKI!
01 Kwietnia 2015
Jury III POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ – SWOŁOWO 2015 w składzie:

1. Przewodnicząca:
Marzenna Mazur - Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
2. Członek Jury:
Dominika Gonciarz – Adiunkt Muzeum Pomorza Środowego w Słupsku
3. Członek Jury:
Edyta Lubiak - Redaktor Radia Słupsk

na posiedzeniu w dniu 29 marca 2015 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm i pisanek wielkanocnych w drodze głosowania przyznało następujące nagrody:

w kategorii PALMA WIELKANOCNA:
nagrodę I stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina
nagrodę II stopnia dla Elżbiety Czygier, Zofii Giersz, Ireny Dąbrowskiej, Haliny Dwulit, Agnieszki Malczewskiej
nagrodę III stopnia dla Słupskiego Uniwersytetu III Wieku
wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bierkowa
wyróżnienie dla Doroty Owsianej, Wiktorii Kozłowskiej, Klaudii Chwały
wyróżnienie dla Radomira Sokołowskiego
wyróżnienie dla Macieja Szymańskiego
wyróżnienie dla Nikoli Staszkiewicz

w kategorii PISANKA WIELKANOCNA:
nagrodę I stopnia dla Emilii Świstek,
nagrodę II stopnia dla Emilii Biernackiej,
nagrodę III stopnia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Barcina,
wyróżnienie dla Rady Osiedla Kusowo,
wyróżnienie dla Przemysława Laskowskiego,
nagroda Radia Koszalin dla Warsztatu Terapii Zajęciowej "Diament"

Serdecznie gratulujemy!

NIEDZIELA PALMOWA w Swołowie
29 Marca 2015
NIEDZIELA PALMOWA w Swołowie
III Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną
V Powiatowy Konkurs na Najciekawszy Stół Wielkanocny

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Gmina Słupsk oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Słupsku zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej 29 marca 2015 roku.
Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczniemy o godzinie 11.00 Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, podczas której poświęcone zostaną przyniesione palmy. Procesja z palmami poprowadzi nas do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, gdzie odnajdziemy liczne zwiastuny nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Pełne swojskich wyrobów stoły kusić będą domowymi wędlinami, pasztetami, żurem z kiełbasą, drożdżowymi babami, mazurkami i innymi smakołykami. Oczy ucieszą liczne świąteczne drobiazgi wykonane przez lokalnych rękodzielników, uszy będą mogły nasycić się dźwiękami pieśni wielkopostnych, a ducha pokrzepią przygotowane przez muzealników pokazy i warsztaty pisankarskie oraz papieroplastyki, na których własnoręcznie będzie można ozdobić pisankę, przygotować bukiet bibułowych kwiatów, wykonać palmę oraz dowiedzieć się, jak dawniej świętowano ten wiosenny czas..
Całość imprezy uhonoruje rozstrzygnięcie III Pomorskiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz V Powiatowego Konkursu na Najciekawszy Stół Wielkanocny, którym towarzyszyć będą prezentacje konkursowych prac.


Szczegółowy program: 11.00 – 16.00

11.00 MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby Muzeum.

11.00-16.00 PREZENTACJE STOŁÓW WIELKANOCNYCH – świątecznych smakołyków, wypieków i wyrobów domowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich uczestniczące w V Powiatowym Konkursie na Najciekawszy Stół Wielkanocny.

11.00 – 16.00 TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH - stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, Gospodę Pod Wesołym Pomorzaninem oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb i masło i inne domowe specjały.

11.00 – 16.00 KIERMASZ RĘKODZIEŁA – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców i rękodzielników – kolorowe różności „na Zająca”, pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, zajączki, koszyki, szydełkowe ozdoby, szyte przytulanki, drewniane zabawki i wiele innych barwnych niespodzianek.

12.00 – 15.00 WARSZTATY PISANKARSKIE I PAPIEROPLASTYKI – pisanki, drapanki, oklejanki, kwiaty z bibuły i palmy – czyli maleńkie cuda o przeogromnym bogactwie zdobień i znaczeń – pokazy i warsztaty w trakcie, których mistrzowie zdradzają sekrety tworzenia misternych arcydzieł…

12.30-16.00 PREZENTACJE PALM I PISANEK uczestników III Pomorskiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną

14.00 – WYSTĘP CHÓRU PARAFII WRZEŚCIE

14.30 - ROZSTRZYGNIĘCIE III POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ I PISANKĘ WIELAKNOCNĄ oraz V POWIATOWEGO KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY STÓŁ WIELKANOCNY

16.00 ZAKOŃCZENIE IMPREZY

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia poniżej.
Zapraszamy!


karta_zgloszenia_2015.docx 
regulamin_III_Konkursu_na_Palme_i_Pisanke.doc 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku